بازاریابی چریکی چیست؟ همه چیز در مورد آن - پارس سئو

بازاریابی چریکی مزایای بسیاری دارد. افراد با حداقل هزینه می توانند از این نوع بازاریابی در فضای دیجیتال استفاده کنند.

روش های بازاریابی مختلفی برای کسب درامد و پیشرفت وجود دارد. هر کدام از این روش ها اصول و ویژگی های خاص خود را دارند. بازاریابی چریکی نیز از جمله روش های بازاریابی که توانسته تا به امروز نظر متقاضیان زیادی را به خود جلب کند. شاید شما واژه بازاریابی چریکی را شنیده اید اما تا اکنون به طور دقیق متوجه نشده اید که بازاریابی چریکی چیست؟ و چه مزایایی دارد.

یا حتی ندانید که چگونه با استفاده از آن می توان به درآمد رسید. در این مقاله قصد داریم که به بررسی بازاریابی چریکی بپردازیم تا شما را با این شیوه جذاب برای ترقی و پیشرفت آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

بازاریابی چریکی

 

 

بازاریابی چریکی چیست؟

بازاریابی چریکی چنان اهمیت و بازدهی دارد که تا به امروز کتاب های مختلفی درباره آن نوشته شده است. این شیوه بازاریابی می تواند شما را به خواسته ها و اهداف تان برساند البته در صورتی که آگاهی کاملی از آن داشته باشید. نام دیگر بازاریابی چریکی که استفاده از آن بسیار رایج بوده گوریلا مارکتینگ است. در بازاریابی چریکی افراد با استفاده از شیوه های نا متعارف به تبلیغ محصولات و برند خود می پردازند.

تحقیقات نشان داده که این شیوه تبلیغات می تواند نظر مخاطبان را بسیار جلب کند. تصور کنید که در تلویزیون در مورد بیمه ماشین و خدمات آن صحبت می کنند شما بدون کمترین واکنشی به تبلیغات قطعا کانال را عوض خواهید کرد. اما یک روز در خیابان در حال رانندگی هستید یک ماشین با سرعت زیاد به سمت شما می آید و امکان تصادف بسیار بالا است شما متعجب و شوکه هستید.

ماشین در نزدیکی شما می ایستد و کارتی به شما می دهد. وقتی به کارت نگاه می کنید در آن ذکر شده که ماشین خود را در برابر حوادث بیمه کنید. طبیعتاً از این تبلیغ ساده نخواهید گذشت زیرا که به حد کافی شما را شگفت زده و ترسانده است. این همان بازاریابی چریکی است که توسط خیلی از شرکت ها و کسب و کارها در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ریشه اصطلاح بازاریابی چریکی

حتماً برای شما این سوال پیش آمده که ایده همچنین تبلیغاتی برای اولین بار ممکن است به ذهن چه کسی رسیده باشد؟ یا اینکه این اصطلاح برای اولین بار توسط چه کسی بیان شده است. تبلیغات چریکی که سبب شگفتی در مخاطبان می شود برای نخستین بار توسط جی کنراد لوینسون مورد استفاده قرار گرفته است.

این فرد نویسنده تبلیغات بوده و در اوایل دهه ۸۰ میلادی می زیسته است. این نویسنده مشهور چندین کتاب در زمینه بازاریابی نوشته و در اختیار متقاضیان قرار داده است. طبیعتاً در زمان این نویسنده بازاریابی به شکل امروز نبوده اما شیوه بازاریابی او در حال حاضر با اعمال تغییراتی هنوز هم اجرا می شود.

 

انواع بازاریابی چریکی

 

انواع بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی قسمتی از جامعه را مورد هدف قرار می دهد. با توجه به پیشینه و سابقه زیاد این نوع بازاریابی می توان گفت که انواع مختلفی برای آن طراحی شده است. معمولاً بازاریابی چریکی را به این چهار دسته زیر تقسیم بندی می کنند.‌

بازاریابی چریکی خارجی

در اجرای بازاریابی چریکی مکان بسیار حایز اهمیت است. بازاریابی چریکی خارجی که اغلب در فضای باز اجرا می شود به این صورت است که یک چیز را به محیط اضافه می کنند. وسیله و تجهیزاتی که برای بازاریابی چریکی به محیط ثابت شهری اضافه می کنند معمولاً قابل جابجایی است. تصور کنید که یک ماکت یا یک مجسمه برای تشویق افراد به استفاده از محصولات آرایشی برای تاثیر بیشتر در فضای باز در دید عموم قرار می گیرد این همان بازاریابی چریکی خارجی است.

 داخلی

شیوه و طراحی بازاریابی چریکی داخلی مانند بازاریابی خارجی است. با این تفاوت که در مکان هایی با فضای بسته و محیط داخلی اجرا می شود. مثل ماکت هایی که در مرکز فروش برای تشویق عموم به خرید یا استفاده از خدمات خاصی نصب می شوند.

بازاریابی چریکی در رویدادها

ما شاهد هستیم که هر ساله رویدادهای متنوعی در سطح های برگزار می شود. استفاده از این رویدادها یک ایده جالب و کاربردی است. بعضی از کسب و کارها از برگذاری این رویداد ها نهایت استفاده را می برند و محصولات و خدمات خود را در این رویداد و تبلیغ می کنند. مثلاً تصور کنید که که درون یک کنسرت یا گردهمایی تبلیغات استفاده از شامپو صورت بگیرد.

بازاریابی چریکی تجربی

تمام انواع بازاریابی هایی که در مورد آن ها صحبت کرده ایم را در قالب بازاریابی چریکی تجربی مشاهده می کنید.‌ اما امری که این شیوه بازاریابی چریکی را متمایز می کند این است که عموم در آن تعامل دارند.

 

کاربرد های بازاریابی چریکی

متقاضیان بسته به خلاقیت و زمینه فعالیت خود می توانند از بازاریابی چریکی نهایت بهره را ببرند. این نوع بازاریابی بازدهی و عملکرد بسیار بالایی دارد. برای آشنایی جزئی با کاربردهای آن چند نمونه را ذکر می کنیم.

 برای کسب و کارهای نوپا

اگر شما یک کسب و کار نوپا هستید و تازه شروع به فعالیت کرده اید باید بدانید که راه درازی را برای شهرت و سر زبان افتادن در پیش دارید. اما شما با استفاده از بازاریابی چریکی خیلی زود دیده خواهید شد. توجه داشته باشید که این شیوه بازاریابی اینگونه است که در مخاطب شگفتی ایجاد می کند. قطعاً اگر شما به خوبی بتوانید از این عنصر و ویژگی استفاده کنید خیلی سریع تر پیشرفت خواهید کرد. این امر سبب شده که استفاده از بازاریابی چریکی برای کسب و کارهای نوپا بسیار حائز اهمیت باشد.

برای معرفی محصول جدید

ممکن است که کسب و کار شما از جمله کسب و کارهای بزرگ و معروف باشد. اما شما قصد معرفی یک محصول جدید را داشته باشد. معرفی محصول جدید حساسیت های خاص خود را دارد. طبیعتاً اگر شما نتوانید به خوبی محصول جدید خود را معرفی کنید هرچند که برند شناخته شده ای باشید افراد از خرید آن استقبال نخواهند کرد. بازاریابی چریکی می تواند راهکار اساسی برای معرفی محصول جدید شما باشد و آن را در ذهن افراد برای همیشه تداعی کند.

بازاریابی چریکی با حداقل هزینه

یکی از دلایل استفاده و طراحی این مدل بازاریابی این است که به بودجه بسیار کمی برای دیده شدن نیاز دارد. اگر شما از نظر اقتصادی توانایی زیادی برای تبلیغات گسترده ندارید می توانید از بازاریابی چریکی بهره ببرید. طراحی خاص این شیوه سبب شده با حداقل امکانات و هزینه بتوان نهایت بهره و کارایی را از آن برد.

 

بازاریابی چریکی در فضای آنلاین

 

بازاریابی چریکی در فضای آنلاین

با گذشت زمان بازاریابی چریکی چهره جدیدی به خود گرفته است. ما همیشه شاهد هستیم که در فضای آنلاین چه استفاده هایی از این نوع بازاریابی می کنند. افراد متناسب با خلاقیت خود می تواند نهایت بهره و کارایی را از این نوع بازاریابی داشته باشند.

با تهیه ویدیو های جذاب و پخش آن در فضای مجازی می توان محصولات خود را از طریق این نوع بازاریابی تبلیغ کرد. همچنین ارسال پیامک و ایمیل‌هایی با محتوای جذاب و شگفتی ساز در دسته تبلیغات چریکی قرار دارند.

اصول مهم در بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی بر چند اصل اساسی استوار است. اگر شما می خواهید در این شیوه بازاریابی موفق شوید حتماً باید به این اصول توجه داشته باشید. اولین اصل مهم در اجرا و طراحی این شیوه بازاریابی خلاقیت است. یعنی شما برای اینکه بتوانید برای پیشرفت و دیده شدن از این مدل بازاریابی بهره بگیرید باید خلاقیت زیادی داشته باشید. اگر شما فرد خلاقی نیستید از افراد خلاق کمک بگیرید.

اصل دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که با توجه به نوع خاص این بازاریابی طراحی آن به گونه ای نباشد که مخاطبان شما آزرده خاطر شوند. اگر شما به شیوه نادرست از این بازار یابی استفاده کنید تاثیرات بسیار منفی در کسب و کار شما خواهد داشت. پس رعایت اصول اخلاقی را در این نوع بازاریابی مد نظر داشته باشید. و تا حد امکان از ایجاد ناراحتی در مخاطب با تبلیغات ناهنجار خودداری کنید.

آیا در فضای آنلاین استفاده از بازاریابی چریکی بازدهی دارد؟

اگر شما از جمله افرادی هستید که می خواهید در فضای دیجیتال از بازاریابی چریکی استفاده کنید حتما برای شما این سوال پیش آمده که آیا این مدل بازاریابی در فضای آنلاین بازدهی کافی دارد یا خیر. باید بگوییم که این امر بسته به خلاقیت و شیوه تبلیغات شما دارد.

از بازاریابی چریکی می توان به خوبی در فضای دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد و بهره برد. کسب و کار و شرکت های زیادی در فضای آنلاین از این نوع بازاریابی استفاده کرده اند و توانستند به نتایج درخشانی برسند. شما و کسب و کارتان نیز با تبلیغات درست می توانید جزو آن ها باشید.

 

بازاریابی چریکی با حداقل هزینه

 

سخن پایانی

بازاریابی چریکی مزایای بسیاری دارد. افراد با حداقل هزینه می توانند از این نوع بازاریابی در فضای دیجیتال استفاده کنند. همچنین شما با استفاده از آن می توانید خود را از رقبا متمایز کنید. البته با توجه به حساسیت این نوع بازاریابی حتما اصول اخلاقی را در آن رعایت کنید.

برای کارایی بیشتر به صورت خلاقانه تبلیغات خود را انجام دهید. می توان با قاطعیت گفت که بازاریابی چریکی از آن دسته بازاریابی هایی است که با استفاده از آن راه چند ساله را می توان یک شب رفت. اما در صورتی که به درستی اجرا شود. فرقی نمی کند که شما یک کسب و کار اینترنتی سابقه دار یا نوپا هستید این مدل بازاریابی گزینه مناسبی برای پیشرفت شما است.